mistrzostwa europy logo

Grupa E na Euro 2024. Tabela, terminarz i wyniki

Na przełomie czerwca i lipca odbędą się Mistrzostwa Europy 2024 w piłce nożnej. W turnieju wezmą udział 24 reprezentacje narodowe. Najlepsze drużyny na Starym Kontynencie będą walczyć o zapisanie się na kartach historii piłki nożnej i zdobycie tytułu mistrza Europy. Zespoły zostały rozlosowane do sześciu grup, z których najlepsi uzyskają awans do fazy pucharowej. Jak prezentuje się grupa E EURO 2024?

Drużyny z grupy E

2 grudnia 2023 roku w Hamburgu odbyła się ceremonia losowania grup Mistrzostw Europy 2024, które odbędą się w Niemczech w dniach 14 czerwca – 14 lipca. Wówczas poznaliśmy zestawienie sześciu grup. W każdej z nich znalazły się po cztery drużyny. Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy wywalczą awans do fazy pucharowej, natomiast cztery najlepsze drużyny, które zajmą trzecie lokaty, również znajdą się w fazie play-off. W grupie E znalazły się Belgia, Słowacja, Rumunia i Ukraina. Walka o przepustkę do dalszego etapu zapowiada się naprawdę ciekawie!

Belgia

W XXI wieku reprezentacja Belgii przeszła znaczącą metamorfozę, ponieważ z drużyny, która była zwykłym, średnim zespołem stała się pretendentem do medali na największych imprezach piłkarskich. Zmiana pokoleniowa sprawiła, że „Czerwone Diabły” mogły pochwalić się olbrzymią jakością. Belgia zaczęła wyróżniać się jako kraj, który produkował znakomitych piłkarzy, często grających w najlepszych klubach europejskich. Gracze tacy jak Eden Hazard, Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku czy Thibaut Courtois stali się kluczowymi postaciami światowego futbolu. Belgowie regularnie kwalifikowali się do międzynarodowych turniejów, takich jak Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy. W 2018 roku na Mundialu Belgia dotarła do półfinału, gdzie przegrała z późniejszym zwycięzcą, czyli Francją. W meczu o trzecie miejsce Belgowie musieli uznać wyższość Anglii i ostatecznie zakończyli zmagania na czwartej pozycji.

Słowacja

W ostatnich latach reprezentacja Słowacji w piłce nożnej nie odnosiła wielkich sukcesów. Nasi południowi sąsiedzi w 2010 roku po raz ostatni wystąpili na Mistrzostwach Świata. Lepiej wygląda sytuacja w przypadku Mistrzostw Europy, ponieważ zakwalifikowali się na dwa ostatnie turnieje. W 2016 roku dotarli do 1/8 finału, natomiast na Euro 2020 zmagania zakończyli na fazie grupowej. Jak możemy pamiętać, na poprzednim Euro Słowacja rywalizowała w grupie z Polską i pokonała naszą reprezentację 2:1.

Rumunia

W historii mistrzostw Europy reprezentacja Rumunii największy sukces osiągnęła w 2000 roku, kiedy doszła do ćwierćfinału. Od tego czasu zespół z Półwyspu Bałkańskiego brał udział jeszcze w dwóch turniejach finałowych Euro, ale na żadnym z nich nie udało mu się wyjść z grupy.

Ukraina

Będą to czwarte mistrzostwa Europy z rzędu, w których weźmie udział Ukraina. W 2012 roku na imprezie organizowanej razem z Polską zakończyli zmagania już na fazie grupowej. Tak samo było w 2016 roku, jednak na EURO 2020 dotarli do ćwierćfinału i z pewnością liczą na powtórzenie tego rezultatu na niemieckich boiskach.

Terminarz grupy E na mistrzostwach Europy 2024

Każda drużyna w fazie grupowej rozegra po trzy spotkania. Piłkarskie zmagania w grupie E EURO 2024 rozpoczną się 17 czerwca, natomiast ostatnie pojedynki będą miały miejsce 26 czerwca. Poniżej prezentujemy harmonogram meczów oraz odpowiedź na pytanie, gdzie będą mecze Euro 2024:

17 czerwca, godz. 15:00, Monachium: Rumunia – Ukraina
17 czerwca, godz. 18:00, Frankfurt nad Menem: Belgia – Słowacja
21 czerwca, godz. 15:00, Düsseldorf: Słowacja – Ukraina
22 czerwca, godz. 21:00, Kolonia: Belgia – Rumunia
26 czerwca, godz. 18:00, Frankfurt nad Menem: Słowacja – Rumunia
26 czerwca, godz. 18:00, Stuttgart: Ukraina – Belgia

Tabela grupy E na ME 2024

17 czerwca odbędą się dwa pierwsze mecze w grupie E EURO 2024 i to wówczas rozpocznie się wyścig o dwa pierwsze miejsca, które zapewnią bezpośredni awans do fazy pucharowej. Walka będzie toczyć się także o trzecie miejsce, ponieważ przy dobrym bilansie ono również zapewni awans do fazy play-off.

Podobne wpisy